Src Belgesi Nasıl Alınır?
Src Belgesi Nasıl Alınır?

Src Belgesi Nasıl Alınır?

Öncelikle src belgesi nasıl alınır konusunda adım adım liste oluşturalım. Sonrasında bu listede yazan her bir maddeyi detaylandıralım. Konu ile ilgili bilginiz hiç yoksa önce Src belgesi nedir? yazımızı okumanızı öneririz.

 • Yaşınızı doldurmanız gerekir
 • Süreceğiniz aracı kullanmanızı sağlayacak ehliyete sahip olmalısınız.
 • Hangi Src Belge türünü alacağınızı belirlemelisiniz.
 • Gerekli evraklarınızı tamamlamalısınız.
 • Src Kursuna gitmeli ve tamamlamalısınız.
 • Src sınavına katılıp 60 üstü puan almalısınız.

Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığının 4925 Sayılı Karayolu Taşım Kanunu kapsamında bütün ticari araç sürücülerinin almakla yükümlü olduğu belgedir. Src belgesi nasıl alınır, kimler almalıdır detayları burada okuyabilirsiniz. Öncelikle Src Belgeleri nelerdir bunları bilmeniz gerekir ve hangisine ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Çünkü Src çeşitleri 5 tanedir. Fakat ehliyetinizin tarihi 25.02.2003 tarihinden önce alınmışsa siz muafiyetli src belgesi almanız gerekir. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Sınavsız Src Nasıl Alınır yazımızı okumalısınız.

Src Belgesi Yaş Sınırı

Src belgesi kaç yaşında alınır? 4925 sayılı kanun ile src alma yaşı belirlenmiştir.Standart ehliyetlerde olduğu gibi bu belgeyi almak içinde öncelikle 18 yaşından gün almanız gerekmektedir. Src yaş üst sınırı ise 66’dır. Yani 65 yaşını doldurmuş ve 66’dan gün almışsanız artık src alma yaşı sizin için geçmiştir. Emekliliğin tadını çıkartın. Burada dikkat edilmesi gereken ayrıntı ise büyük otobüs için src belgesi alacak olanlar 26 yaşından gün almalılar.

Src ÇeşidiEn Az YaşEn Fazla Yaş
Src1, Src2, Src3, Src4, Src51865
Büyük Otobüs2665
Src Yaş Sınırı

Ehliyet Çeşitleri

Src belgesi almak için öncelikle bir ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Bu tabloda ehliyet çeşitlerini ve yeni ehliyet sistemi ile hangi araçlar kullanılabilir? Bunları listeledik. Alt tarafta ise sahip olduğunuz ehliyet sınıfı ile hangi araçları kullanabileceğinizi görebilirsiniz. Eğer sürmek istediğiniz araç için geçerli ehliyete sahipseniz sırada hangi src belge türünü alacağınızı belirlemek var.

Eski Ehliyet SistemiYeni Ehliyet Sisteminde Kullanabildiği Araçlar
A1M ve A1
A2M, A1, A2, A, B1
BM, B1, B, D1, F
CM, B1, B, D1, C1, C, F
DM, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, F
E (Ehliyetini 28.04.1997 tarihinden önce alanlar)M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F
E (Ehliyetini 28.04.1997 tarihinden sonra alanlar)M, B1, B, C1, D1, F
FM ve F
GM ve G
Yeni ehliyet sistemi
Ehliyet Sınıfları

Src Belgeleri Nelerdir?

Src Belgeleri Açıklama
Src 1 BelgesiYurtdışına ticari yolcu taşımacılığı yapan kişi almalıdır. Bu belgeyi almış olan kişi aynı zamanda Türkiye içinde de yolcu taşıma hakkına sahip olur, yani src2 almasına gerek kalmaz.
Src 2 BelgesiTürkiye içinde ticari yolcu taşımacılığı yapan sürücüler almalıdır. Fakat tavsiyemiz almışken Src1 almanızdır.
Src 3 BelgesiYurtdışına kargo, eşya veya yük taşıyan ticari araç sürücülerinin alması gereken belgedir. Bu belgeyi alan kişinin Src4 almasına gerek yoktur.
Src 4 BelgesiTürkiye içinde ticari eşya, yük ve kargo taşıyan araç sürücüleri almalıdır. Fakat src3 alırsanız hem yurtdışında hem yurtiçinde geçerli olmaktadır.
Src 5 BelgesiBu belge diğerlerinden farklı olarak tehlikeli madde taşıyan ticari araç sürücüleri içindir. Bu belgeyi alabilmek için src3 veya src4 belgelerinden birine sahip olmalısınız.
Src Belgeleri

Src Belge Başvuru Evrakları Nelerdir?

 • Eski olmayan 2 tane biyometrik resim
 • Kimlik fotokopiniz
 • Ehliyet fotokopisi
 • Diploma Fotokoisi
 • Öğrenciliğiniz devam ediyorsa ‘’Öğrenci Belgesi’’
 • Adli Sicil Kaydı

Src Kursu

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi 23.02.2003 tarihinden önce ehliyet aldıysanız herhangi bir kursa gitmenize veya sınava girmenize gerek yoktur. Bu yazı ehliyetini bu tarihten sonra alanlar içindir. Yaşınız tutuyor, gerekli ehliyetiniz mevcut ise artık evraklarınızı tamamlayıp bir yetkili src kursu ile anlaşmanız gerekmektedir. Src Kursları her ilde ve çoğu ilçede mevcuttur. Dikkat etmeniz gereken bu kursun yetki belgesinin olup olmadığıdır. Src belgesi veren kurslar sadece Millî Eğitim Bakanlığı’ndan yetki belgesi almış olanlardır.

Src Sınavı

Src kursu tamamlandıktan sonra yapılacak olan src sınavı mutlaka geçilmelidir. Sınavdan 100 üzerinden 60 veya üstü puan almanız gerekiyor. Sınav Milli eğitim bakanlığı tarafından merkezi olarak yapılmaktadır. Yani sınavı src kursları yapmaz bakanlık yapar. Src sınavını başarı ile geçtikten sonra artık belgenizi almaya hak kazanmış olursunuz. Src belgesi nasıl alınır? Konusu ile ilgili bilgi verdiğimiz detaylı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konu ile ilgili sorularınız varsa Sık Sorulan Sorular sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın